KGD, Basın Bayramı’nda darbe girişimine karşı basının duruşunu övdü

Karaelmas Gazeteciler Derneği (kgd), Basından Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü Ve "24 Temmuz Basın Bayramı" Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı.

KGD, Basın Bayramı’nda darbe girişimine karşı basının duruşunu övdü

Karaelmas Gazeteciler Derneği (kgd), Basından Sansürün Kaldırılışının Yıldönümü Ve "24 Temmuz Basın Bayramı" Nedeniyle Bir Mesaj Yayınladı.

24 Temmuz 2016 Pazar 16:42
KGD, Basın Bayramı’nda darbe girişimine karşı basının duruşunu övdü
Karaelmas Gazeteciler Derneği (KGD), basından sansürün kaldırılışının yıldönümü ve "24 Temmuz Basın Bayramı" nedeniyle bir mesaj yayınladı.
Türkiye’de yaşanan darbe girişimine karşı basının önemli bir duruş sergilediğine dikkat çekilen açıklamada, “15 Temmuz 2016 ve sonrasındaki darbe girişimi süreci Türk basını açısından da önemli bir milat olmuştur” denildi. KGD’nin mesajı şöyle: "Türk basınında sansürün kaldırılmasının yıldönümü olarak her yıl 24 Temmuz, “Gazeteciler ve Basın Bayramı’" olarak kutlanmaktadır. 2’nci Meşrutiyet’in yürürlüğe girmesiyle birlikte, çıkan gazeteler sansür memurlarına verilmeden basılmış ve 24 Temmuz günü, sansürün kaldırılması olarak tarihe geçmiştir. Biz gazeteciler ve Türk demokrasisi için çok anlamlı olan bugün, halkın haber alma özgürlüğünün de simgesi bir gündür. Demokrasinin temel koşullarından biri basın özgürlüğüdür. İletişimin en güçlü kanallarından olan basın; toplumun gerçekleri öğrenmesi, olayları tartışabilmesi ve düşüncelerinin duyurulmasının yanı sıra, yerine getirdiği kamu göreviyle bireylerin bölge, ülke ve dünya sorunlarıyla ilgili düşüncelerini duyurarak kamuoyu oluşturulmasına katkı sağlamakta, halkın yönetimi denetleyebilmesinde etkin bir araç rolü üstlenmektedir. Bu rolde hiç kuşkusuz, ‘Ben gazeteciyim’ diyen ve kamusal sorumluluk gerektiren mesleği icra edenler, basın ahlak kurallarına eksiksiz uymayı ve uygulamayı kendilerine vazgeçilmez ilke edinmelidirler. Kamu yönetiminde ve temsilinde bulunanlar da, basın meslek ilkeleri ve iletişim etiğinden uzak yayın yapan ve gazeteciliği kendileri için bir araç olarak kullanmaya kalkışanlara karşılık, gazeteciliği tüm kurallarıyla ve özümseyerek kamu yararı doğrultusunda yapanlar arasındaki ayrıma dikkat etmelidirler. Basından sansürün kaldırılmasının yıldönümünde Türkiye’de yapılmaya çalışılan darbe girişiminde basına yönelik baskı ve sansür uygulanmaya çalışılmasına basının dik duruşu taktire şayandır. Bu bağlamda 15 Temmuz 2016 ve sonrasındaki darbe girişimi süreci Türk basını açısından da önemli bir milat olmuştur. Simgesel kökeni 24 Temmuz 1908’de gazetecilerin sansüre başkaldırısına dayanan basın özgürlüğü için biz gazeteciler; habere ulaşma ve yayınlama sürecindeki engellemelere karşı özgürlük mücadelesini, tam demokrasiye ulaşılıncaya dek sürdürmeye kararlı olduğumuzu duyuruyor, tüm meslektaşlarımızın Basın Bayramı’nı kutluyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.